Toblerone atıştırmalık çikolata olarak tartışmasız en popüler yabancı çikolata. Özellikle yurtdışına yapılan yolculukların belkide en popüler hatıralarından birisi. Genelde hava alanlarında bulunan duty free mağazalarının vazgeçilmez ürünlerinden olan Toblerone, ekonomik ve lezzetli hediye kategorisinde yıllardır popülerliğini kaybetmemiş bir atıştırmalık gıda ürünü. Yurtdışına çıkan bir çok dostum hem ekonomik hem de lezzetli olması sebebiyle bir çok kez hediye olarak bu sempatik ürünü tercih etmiştir.

Toblerone

İsviçre’den çıkıp bugün dünyanın en çok ülkeye ihraç edilen çikolatası lezzeti yanısıra merak uyandıran şekli ile tam bir pazarlama harikası. Toblerone 100 yılı geçen bir tarihe sahip. Dünya üzerindeki en eski gıda markalarından birisi.

Toblerone

Toblerone’un ilk ambalajları

Girişimci ve inovatif bir kişiliğe sahip olan Toblerone’un yaratıcısı Theodor Tobler, bir aile işletmesi olan şekerleme fabrikasında yeni lezzetler keşfetme aşkıyla yeni tarifler denemekteydi ve nugat, bal ve çikolatanın karışımından müthiş bir lezzet yakalayıp, yeni bir ürün oluşturmuştu. Bu yeni ürünün ismi de Theodor’un soyadı Tobler  ve İtalyanca nugat anlamına gelen “Torrone” kelimelerinin birleşimiyle oluşan Toblerone oldu.

Ürün İsviçre’nin yüksek kaliteli üretim felsefesini yansıtmalıydı. Bu yüzden çikolatanın şekli İsviçre”nin  meşhur Alp dağları şeklide düşünülmüştü ve  logosunda İsviçre’nin Matterhorn dağı kullanılmıştı.

İsviçre Matterhorn Dağı

Günümüzde yaklaşık 108 ülkeye ihraç edilen Toblerone bar şeklindeki formuyla tanınıp  sütlü, bitter ve beyaz çikolata çeşitleriyle  tüketicilerin akıllarında yer aldı. Bugün  farklı paketleme varyasyonları olsa da Toblerone büyük bar şeklindeki sunumuyla hem hediyelik çikolata hem de atıştırmalık ürünler arasında  klasikleşmiş bir isim  haline geldi.

 

Reklamlar