Cafe Nero‘nun kahvelerini seviyorum. Cafe Nero’nun kahveleri Starbucks veya Kahve Dünyası’nın kahvelerine göre daha aromalı ve daha gerçekçi geliyor. Kahve dışındaki atıştırmalıklarda ise Nero’nun Granola barı ve Müslisi hoşuma gider. Sabah kahvaltısını kaçırdığım günlerde Nero’nun yoğurtlu Müsli’si güne başlarken çok iyi gidiyor. Müsli yerine bazen Nero keklerinide kahve yerine deniyorum. Dün Nero keklerinden Panettone’yi denedim.

Nero Kek

Cafe Nero Panettone

 

Panettone kekin oldukça farklı bir hamuru var. Etı Ülker gibi geleneksel kekleri gibi yoğun bir hamur yerine içinde boşluklar bulunan ince bir hamur bulunuyor. Buda keki ısırdığınız zaman daha hafif bir keki ısırma hissi veriyor. Kekin çikolatalı ve sade/üzümlü çeşitleri olmak üzere iki çeşiti bulunuyor. Her iki çeşitide denemiş birisi olarak çikolatalıyı daha çok sevdim.

Cafe Nero Türkiye, unlu mamuller grubundaki ürünlerin çoğunu Türkiye’de ki anlaşmalı üreticilerine yaptırırken. Panettone İtalya’dan üretilip Türkiye’ye gönderiliyor. Cafe Nero barista’sıyla sohbetimde bunun sebebinin Panettone’nin özel ve yorucu üretim süreci olduğunu öğreniyorum. Panettone’nin yapımı yaklaşık 3 gün sürmekte ! Evet 3 gün. Hamurun yumuşak dokusunu koruyabilmek için normal bir kek yapımına göre oldukça detaylı ve zorlu bir kıvam tutturma süreci söz konusu.

Panettone İtalyanca’da “koca kek” anlamına geliyor. Panettone keki İtalya’da 1900’lü yılların başında şef Agnelo Motta tarafından Milano’da bugünkü şekline kavuşturulmuş ve yakın çevrede ünlenmeye başlamış. Zaman içerisinde endüstriyel üretime geçilmesiyle panettone tüm ülkeye dağıtılmaya başlanmış ve paketlenmiş gıda pazarına girmiş  Bugün ve özellikle noel zamanı İtalyanların keyifle tükettiği atıştırmalıkların başında geliyor.

 

 

Reklamlar