Geleneksel atıştırmalıklar arasında Antep lezzetlerinin çok özel bir yeri var. Lübnan Suriye ve Güney bölgelerimizin farklı versiyonlarını yaptıkları tatlıların bence dünyada isim yapan markalar haline gelmesi işten bile değil. Lokumun Turkish Delight olarak nam salmasından tesadüf müydü ? Yoksa pazarlama başarısı mı ? Kişisel görüşüm baklava ve şöbiyet  içinde şu anda hayal olarak görünse de, doğru pazarlama yöntemleri kullanıldığı takdirde gerçekleşeceği yönündedir.

Çıtır severler için baklava, hafif severler için ise şöbiyet. Şöbiyet en sevdiğim tatlılardan birisi. Fıstığın, kaymakla beraber bu kadar uyumlu birlikteliğine az rastlanır. Bu uyumu iyi malzemeler, tazelik, el emeği işçilikle yaratabilen ender tatlıcılar bulunur. Bu uyumu yıllar boyunca sürdürebilmek ise başlı başına bir iştir. Yurt dışında genelde Jack Daniels, Johnie Walker gibi içki firmaları neredeyse 6. kuşağa ulaşabilmişken ülkemizde, Zeki İnal bu kaliteyi 3 kuşaktır sürdürebilen ender tatlıcılardan birisi. Bence bu efsanenin sırrı Zeki İnal’ın agresif büyüme yerine daha düşük hacimli üretimle Antep sınırları içerisinde kalmayı tercih etmesi, ve malzemede kaliteden kesinlikle vazgeçmemesi.

Zekiİnal

Kaliteden vazgeçmeyenler – Zeki İnal, Jack Daniels ve Johnie Walker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeki İnal Gaziantep’te baklava denince  Koçak, İmam Çağdaş, Güllüoğlu‘yla beraber akla gelen tatlıcılardan birisidir. Fakat sıra şöbiyete geldiğinde  Zeki İnal. Zeki İnal, 3 kuşaktır tatlıcılıkla uğraşan İnal ailesinin markası. Temelleri 1920 lere dayanan Zeki İnal bence ülkemizin en başarılı şöbiyet tatlısını yapan tatlıcı. Antep’e yolu düşenlerin kesinlikle uğraması ve şöbiyetinin tadına bakmasını tavsiye ediyorum.

Vedat Milor’un Zeki Inal ziyaretini içeren videoyu da ekte sizlerle paylaşıyorum.

Reklamlar