Panna Cotta İtalya’ya özgü puding benzeri bir sütlü tatlı. Ne zaman ortaya çıktığı tam bilinmemekle beraber  İtalya’nın kuzeyinde İsviçre sınırında kaymağıyla meşhur Piemonte bölgesinde ortaya çıkmış ve İtalya’nın yayılmış. İçinde süt, krema, jelatin ve şeker bulunuyor. Kuru ve taze meyve ekleyerek farklı soslarla varyasonlarını yaratabileceğiniz  Panna Cotta içindeki krema sebebiyle çok hafif bir tatlı değil. Yaklaşık 200 gr.lık bir servis yaklaşık 450 kalori içermekte.

Geçen hafta akşam yemeği için arkadaşlarımla İstanbul’un bilinen Italyan lokantalarından Doors Groupa bağlı Da Mario‘da buluştuk. Daha önce Doors group’un bir kaç lokantasına gitmiştim ve her ziyaretimden memnun ayrılmıştım.  Açıkçası Da Mario, İtalyan yemekleri sevenlerin ve  mekandan ziyade yemekten keyif almak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken bir yer.

Da mario Etiler

Da Mario İtalyan Lokantası İstanbul’un yaşayan en eski Istanbul lokantası

 

 

 

 

 

 

 

 

Da Mario Etiler Nispetiye caddesine paralel alt sokak üzerinde kendine ait 2 katlı bir binada hizmet vermekte ve  ismini lokanta ilk açıldığında burada çalışmış olan şef Mario’dan almakta. Bu günlerde şef ismiyle anılan mekanlar bulabilmek çok kolay değil. Etiler’de açılan et lokantası Nusr-et bu trendin yeni bir örneği.

Da Mario yaklaşık 19 yıldır faaliyet gösteren bir işletme. İnanması zor ama İstanbul’da bir Italyan lokantasının 19. yılını tamamlaması bence önemli bir başarı. Ki bu bölgedeki yabancı konsepte sahip lokantaların ortalama  ömrü 3-4 seneye geçmez. Da Mario’nun menüsü geleneksel İtalyan lezzetlerini sıcak bir ortamda sizlerle buluşturuyor. Lokantanın bir villa içinde olması ve Akdeniz dekorasyonu, sanki  İtalya’da bir semt lokantasında akşam yemeği yiyormuşsunuz  hissi veriyor.

Tatlılar arasından denediğim Panna Cotta müthiş lezzetliydi. Sütlü tatlıları seven bizim gibi bir ülkenin damak tadına oldukça uygun bir tatlı.

Evde denemeye karar verdim ve aşağıdaki Panna Cotta tarifini denedim. Yapmak yaklaşık 15 dakikamı aldı ve ilk deneme için bence hiçte fena olmadı.

Beyaz çikolatalı Panna Cotta

  • Yarım paket jelatin
  • 2 yemek kaşığı su
  • 1 ölçü krema
  • 200 ml süt
  • 1 yemek kaşığı esmer toz şeker
  • 80 gr. beyaz çikolata
  • Yarım çay kaşığı toz vanilya,
  • Framboaz veya başka bir meyve

Jelatin ve Suyu ufak bir kafta karıştırıp bekletin. Başka bir kapta da krema süt ve şekeri kaynamaya başlayana kadar karıştırın, beyaz çikolatayı ekleyip 3 dakika kadar karıştırmaya devam edin. Jelatine vanilyayı ekleyip 2 dakika kadar karıştırın. Sonrasında 2 karışımı birleştirip bardaklara veya kalıplara dökün. Bardakları buzdolabında üstü kapalı olarak 3 saat kadar beklettikten sonra tercihinze göre böğürtlen, fındık veya framboazla servis edebilirsiniz. PannaCotta tarifi

Framboaz ve Beyaz Çikolatalı Panna Cotta

 

Sık tüketmemek şartıyla Panna Cotta akşam yemeği için misafir ağırlayacağınız zamanlar için lezzetli bir alternatif olabilir. Da Mario’da yemiş olduğum Panna Cotta’nın lezzetine ulaşamadım ama her denemede Panna Cotta’nın lezzetini biraz daha ileri götüreceğimi düşünüyorum.

Reklamlar