Un kurabiyesi veya Yunanca ismiyle “Kurabiyedes” veya Kavala Kurabiyesi son yıllarda git gide popülerleşen bir Ege tatlısı. Son dönemde özellikle Yunanistan’a gidenler geri dönerken hediye olarak getirmekte bu lezzetli kurabiyeyi.  İçimde özel bir yeri olan bu kurabiyeyle tanışmam çocukluk yıllarına dayanır. Yazdan yaza gittiğim dedemlerin Çeşme’de bulunan evlerinin en popüler atıştırmalıklarındandı un kurabiyesi. Anneannemin geliştirdiği bağımlılık yaratan tarif sayesinde çocukken en sevdiğim atıştırmalıklardan birisi haline gelmişti. Sevgiden ziyade bir zaaf oluşmuştu, un şeker ve yağın basit ve bu kadar lezzetli topçuklar halinde  sunumuna. Gülünç ama anneannem bana ikram ettiğinde yemek istemezken mutfakta tek kaldığımda tepsideki un kurabiyelerini temizlerdim. Ne yazık ki yıllar önce başlayan zaafım şu anda da devam etmekte.

Kavala kurabiyesi

Kavala Yunanistan’ın batısında Edirne’ye 2 saat uzaklıkta bir şehir

Kavala Kurabiyesinin tadına annem ve babamın Sakız Adası’ndan getirdikleri hediye Kavala Kurabiyesi paketinden çıkan lezzetli kurabiyeler ile bakma şansı yakaladım. Genellikle Ege bölgesinde ve Trakya’da bilinen un kurabiyesinin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Kurabiyenin genellikle ay şeklinde olması, bu kurabiyenin Yunanistan’ın Osmanlı yönetimindeki döneminde ortaya çıktığı ihtimalini kuvvetlendiriyor. Hatta Balkan savaşları sırasında Yunan askerleri kendi içlerinde çabuk yorulan arkadaşlarına kurabiyenin yumuşaklığına atfederek “kurabiye” diye lakap bile takarmış.

unkurabiyesi tarifi

Ay şeklinde un kurabiyeleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Un Kurabiyesi tarifi Yunanistan’da bölgelerin kendi yorumlarıyla farklı formlarda karşımıza çıkabiliyor. Çeyrek ay şeklinde un kurabiyesi tarifleri olabildiği gibi, top şeklinde, bademli, gül sulu, hatta içinde uzo olan un kurabiyesi tarifleri karşımıza çıkabiliyor. Bildiğimiz un kurabiyesi tarifinden uzaklaşıp içine uzo konulan kurabiye tarifini denemek istedim.

Malzemeler

100 gr. badem içi

250 gr. tereyağ

80 gr.pudra şekeri

1 yumurta

10 ml uzo

375 gr. un

1 çay kaşığı kabartma tozu

Yapılışı

Fırını 180 dereceye getirin ve bademleri 4 – 5 dakika boyunca kavurun.

Tereyağ ve şekeri bir kap içerisinde karıştırın. Uzo yumurta kabartma tozu ve unu da ekleyip karıştırmaya devam edin. 4 – 5 dakika karıştırdıktan sonra bir tepsinin içine ceviz büyüklüğünde toplar halinde sırayla dizin 15- 20 dakika arasında ya da altın sarısı olana kadar pişirin.

Fırından çıktıktan sonra pudra şekerini kurabiyelerin üzerine serpin ve soğumaya bırakın.

Ağzı kapalı olduğu sürece kurabiyeler 1  hafta boyunca tazeliğini koruyacaktır.

Reklamlar