Kruvasan, geçmişi oldukça eskiye dayanan bir hamur işi atıştırmalık, milföy hamurundan yapılan bir çörek.  Peki Kruvasan’ın nasıl ve kimler tarafından bulunduğunu merak eder misiniz ? Kruvasan’ın bulunmasına Osmanlı Devleti’nin 16. yüzyılda Avrupa’ya salmış olduğu korku sebep olmuştur. Yıl 1683, Osmanlı Ordusu, Viyana surları çevresine konuşlanmış, Viyana şehri kuşatılmış. Kuşatma sırasında kale duvarlarını havaya uçurmak için tünel kazmakta olan Osmanlı askerlerinin planları, fırının duvarından gelen seslerden şüphelenip Avusturya’lı askerlere haber veren Viyanalı fırıncı Peter Wender tarafından bozulur.

Kuşatmanın sonlanmasından sonra Peter Wender’e özel bir hak verilerek kuşatmasının sonlanmasına özel bir yiyecek üretmesi istenir. Wender Osmanlı Bayrağından esinlenerek hilal anlamına gelen, ay şeklinde Kruvasan’ı tasarlamıştır. Yıllar içinde Fransa’daki fırıncılar tarafından tarife maya ve tereyağı da eklenerek Kruvasan bugünkü halini almıştır.

Kalorisi hesaplı ara öğünler

Bien markası Karaman’lı Şimşek Gıda’nın kek ürünleri için kullanmakta olduğu marka ismi. Yeni projeleri olarak Kruvasan’ı paketleyip  ülke genelinde dağıtımını deneyecekler. Nasıl bir geri dönüş alacaklar merak ediyorum. Sonuç olarak Kruvasan çok yaygın bir ürün değil. Bazı fırınlarda ve Starbucks benzeri yurt dışı bazlı kafe zincirlerinde bulabilirsiniz ancak marketlerde çay yanına bisküvi yerine kruvasan kampanyası nasıl sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz.

kruvasan

kruvasan

Bien Kruvasan çilek, vanilya, karamel, çikolata ve sade olarak tekli, 5’li ve 6’lı paketlerde sunuluyor. Her paket toplam 50 gr.lık bir kruvasan içeriyor. 50gr.lık  bir paket Bien Kruvasan yaklaşık 180 kalori içermekte. Bir paketin satış fiyatı ise 1.25 TL ile 1.5 TL arasında değişebiliyor.

Değişen yemek kültürümüzün örneklerinden birisi kruvasan. Çay yanında simit tüketen bir toplum olduğumuz için paketli kruvasana insanlarımız  alışacaklardır. Bu pazara Bien ardından diğer oyuncular, özellikle Şölen’in de girebileceğini düşünüyorum.

Reklamlar