Özellikle kilosunu korumaya veya kilo vermeye çalışan kişilerin yıllardır çekmecelerinde taşıdıkları bir atıştırmalık serisidir Eti Form. İlk olarak Eti Form kepekli bisküviyi piyasaya süren Eti, bu şekilde kepekli un kullanılmış ve kalorisi tuzlu bisküvilere göre 25% daha düşük olan bir bisküvi ürününü pazara sundu. 100 gr.lık Eti form kepekli bisküvinin  enerjisi 375 kalori. 45 gr.lık paketin kalorisi ise 180 kalori olmuştu. Eti Form’un kalori seviyesinin daha iyi fikir vermesi için kısa bir bilgi verelim. Standart bisküviler genelde 100 gr.da  450 – 550 arasında kaloriye sahiptir.

Ürünün yıllar içinde özellikle bayanlar tarafından benimsenmesi ve diyet pazarının büyümesi, Eti Form marka algısının yeni bir konumlandırma ile farklı bir noktaya gidebileceği sinyallerini veriyordu.

Kalorisi hesaplı ara öğünler

İlk başta Eti Form Kepekli Bisküviyle bisküvi pazarında sağlıklı kilo vermek isteyenlere bir gıda ürünü sunmayı düşünen Eti’nin pazarlama yöneticileri, ürünün yeterince lezzetli bulunmaması sebebiyle orijinal tarifin üzerinde bir kaç değişiklik yaparak yeni versiyonları pazara sunmaya karar verdiler. Bu sayede aslında direk müşteri olmayan fakat atıştırmayı seven kitleyide Eti Form ile light ürünler kullanan atıştırmacılar haline getirmeyi hedeflediler. İyi Fikir !

Zamanla Eti Form kepekli bisküvi yanına limonlu, çikolatalı kepekli bisküvi gibi yan ürünler yanısıra, mısır patlağı, müsli, kızarmış kepekli tost ekmeği, gibi yenilikçi ürünlerle Eti Form  ayrı bir marka haline geldi.

Eti Form’un ilginç bir yanı da bir çok atıştırmalık ürününün aksine ağır bir promosyon çalışmasına ihtiyaç duymadan pazardaki yerini koruyabilmesi.  Bence bunun sebebi, ürünün tamamen lezzetten ziyade, bir ihtiyaç üzerine tasarlanmış ve üretilmiş olması. Light atıştırmalık ürünler pazarının önemli bir özelliği, müşteri bağlığının diğer kategorilere göre daha güçlü olması.

Pazarlama ekibi Eti Form markasını oluşturduktan sonra markayı desteklemek için farklı yöntemler de kullanmaya başladı. www.formdakal.com bu yöntemlerden birisi. Ekip Daha çok sağlıklı yaşam üzerine bir portal olarak tanımlayabileceğimiz formdakal ile sağlıklı beslenme, diyet listesi yemek tarifi gibi farklı alanlarda arama yapan Internet kullanıcılarını potansiyel eti form müşterileri haline dönüştürmeye çalışıyorlar.

Reklamlar