Granola Bar, bence tam bir lezzet ve enerji yumağı. Kuruyemiş ve kuru meyvelerin bu kadar sevildiği bir yerde,  bu ürünün yeni yeni tanınmaya başlamasıyla birlikte, yakın gelecekte Şimşek Gıda’nın Bien Kruvasan ve Tadım’ın Tadımca’yı piyasaya sürmesine benzer bir şekilde, yerli bir marka bu ürünü yüksek hacimlerde üretmeye başlayacaktır. Granola’yı butik olarak üreten markalar olduğu gibi tahıl ve pirinç ağırlıklı bar üreten markalarda mevcut. Ülker’in K Bar, Özellikle zincir marketlerde bulunan Nature Valley ve Tadım’ın Tadımca ürünleri, endüstriyel olarak üretilen barların bir kaçı.

Günümüzde Granola barlar farklı ihtiyaçları karşılamak için, pirinç, kuruyemiş, fıstık ezmesi, bal, tahıl gibi ürünlerin farklı oranlarında karışımlarından oluşmakta. Vücut geliştirmecilerden tutunda, kilosuna dikkat eden ve tokluk hissi için bol lifli yiyeceklerle beslenen bir insanın ihtiyacını karşılayacak geniş bir yelpazede, granola barlar kendilerine tutkulu müşteriler bulabiliyor. En düşük kalorili barı arayan olduğu gibi enerji ihtiyacı için yüksek kalorili barı arayanlarda mevcut.

Piyasada bulunan granola barlar arasında en lezzetli bulduklarım ise,

1 – Cafe Nero Granola Bar

2- Nature Valley

3 – Joyfoodz Granola Bar

4 – K-bar

5 – Tadımca – Antep Fıstıklı

Granola barların enerji / kalori miktarları gramaj ve içindekilere göre değişmekte. 40 gr. için 100 kalorilik barlar olduğu gibi 60 gr için 300 kalori barındıran barlarda mevcut. Bu yüzden ihtiyacınıza en uygun barı seçebilmek için, paket arkasındaki besin değerleri kısmına bakın derim. Önceki yazımda meandmuesli’den bahsetmiştim. Belkide onlar bu pazara geriden gelip, Internet üzerinden başladıkları ticareti geleneksel ticarete çevirirler.

Kalorisi hesaplı ara öğünler

 

Reklamlar