Kahkecizade 2007 yılından yaptığı tesis ve dağıtım ağı yatırımını son dönemde artan reklamlarıyla birlikte akıllara ‘Türkiye’de kurabiye Kahkecizade’  sloganını yerleştirmeye çalışıyor.

Evde haftasonu gelen misafirler için kurabiye  yapmak  zor olmasa da bunu ayda binlerce tepsiye çıkartıp, Türkiye’nin bir çok bölgesine de dağıtım yapmak hiç kolay değil.  İşin içine bayi yönetimi, ürün standardının korunması ve tanıtım bacakları girdiğinde komplikeleşen operasyonu ancak otomasyonla ve iyi yönetilen süreçlerle çözebilirsiniz. Gaziantep kökenli Kahkecizade işin organizasyon yönünü çözmüş görünmekle beraber Kahkecizade ismi emtiyalaşmış kurabiye piyasasında işi ileriye götürmek için yeterli olacak mı ? Bence temel soru bu. Sonuçta binlerce satış noktasına düzenli olarak lezzetli / kolay bozulmayan kurabiyeler ve diğer atıştırmalık ürünler tedarik edebilme becerisi yanısıra noktalara finansman sağlayabilen markaların ayakta durabildiği bir gıda perakendeciliği ekosisteminin içerisindeyiz. Kurabiye işi geleneksel ürünler pazarında yeniliklerin fazla olduğu bir iş kolu değil. Ülker / Uno gibi güçlü dağıtım ağı olan bir grubun bu iş koluna girme ihtimali Kahkecizade’nin iş modelinin maruz kalabileceği en büyük risk. Bu yüzden ürün inovasyonu bu marka için uzun vadede elzem bir konu.

Kahkecizade’ye öne çıkaran diğer bir özellikte ürün fiyatlaması. Fiyatları düşük tutup girebildikleri nokta sayısını olabildiğince artırmaya çalışmaktalar. Üretilen kurabiyeler arasında un veya diğer adıyla Kavala kurabiyesinin sevildiğini biliyorum. Genelde ürünlerin nohut mayası kullanmaktalar. Nohut mayası ekmek yapımında da kullanılan bir maya türü. İzmir veya Çeşme tarafında kumru yiyenler nohut mayasından yapılan kumru ekmeğinin farklı lezzetini aldıkları ilk ısırıkla beraber anlarlar.  Nohut mayası kullanmaları yanısıra bir çok ürününde glikoz bulunmuyor. Bu da Kahkecizade için artı bir puan.

Kahkecizade kurabyeleri Ürün kategorilendirmesini Eko, Aile, Atıştırmalık, Cep, Dökme olmak üzere 90, 150,200,  300, 1500 gr.lık paketlerle sunmakta. Ürünler arasında en çok katkı maddesi içeren ürün ise elmalı tarçınlı kurabiye. Sodyum Benzoat içeren elmalı tarçınlı kurabiye, bu katkı maddesi kullanılmadan yapılsa daha iyi olurdu. Bir paketi yaklaşık 400 kalori ve 20 gr. yağ içermekte. Kanserojen etkisi olabilen bu katkı maddesini E 211, kolalı içeceklerde görme şansınızda var.

Diğer kategorilerdeki mozaik kurabiye, un kurabiyesi, damla çikolatalı kurabiye gibi ürünlerin ise 100 gr.ları  450 kalori ile 560 kalori arasında değişen enerji ve yaklaşık 30 gr. yağ içeriyor. Özellikle tuzlu ürünlerdeki kalori dikkar çekici. Un kurabiyesinde 450 kalori bulunurken susamlı ve tuzlu kurabiyelerinde 568 kalori bulunuyor.

Reklamlar