Light bisküviler, yani düşük kalorili bisküviler, kilo problemi olan veya kilo almak istemeyen herkesin çekmecesinde veya mutfağının bir köşesinde bulunur.  Lezzetleri genelde pek iyi olmayan ve “sunta” olarak da adlandırılan bu bisküviler, tok tutucu ve lifli olmaları özelliğiyle ön plana çıkmakta.  Her şey formda kalmak için değil mi ?

Formda kalmak… Uğruna neler yapılmıyor ki ? Ne diyetler denendi, ne lezzetli yemekler formda kalmak uğruna geri çevrildi.  Aylığı 200 TL’den spor salonlarına üye mi olunmadı ? Televizyon kanallarında diyetisyenlerin tarifleri mi denenmedi  ? “Ayda 6 kilo garanti ile verilir” diyen aktarların müthiş karışımlarına mı şans verilmedi ?

Formda kalmanıza yardımcı bisküviler

1. Eti form Karışık Meyveli Kepekli Bisküvi. Bildiğiniz Eti Form’u biraz daha lezzetli hale getirmek için, içine kuru erik ve ahududu parçaları eklenmiş. Standart eti form’u yemekten kesinlikle daha keyifli. 45 gr.lık paketler halinde satılan Form Meyveli Kepekli Bisküvi içerisinde 170 kalori bulunmakta.

Etiformmeyveli

Eti form meyveli

2. Eti Form Kepekli Bisküvi. Klasik Eti Form. Tad, tuz namına fazla bir beklentisi olmayanlar için en sade bisküvi. Standart krakerlere göre 25% daha az kalori içermekte. Diyet yapan kişilerin ilk tercihi !  Bir paketi 160 kalori içermekte

Etiformkepekli

Eti form kepekli

3. Wasa Peynir ve otlu kraker. Wasa sevdiğim markalarda birisi. İsveç kökenli bu marka İskandinavya’nın meşhur çavdar ekmeği knackebrödü çıtır, yumuşak, sandviç ve bar formlarında sunarak ekmek inovasyonuyla büyüke  bir marka haline geliyor. Marketlerde satılan peynir ve otlu kraker ( Cream cheese and french herbs ) gerçekten çok lezzetli. 24 gr.lık pakette satılan bu kraker sadece 85 kalori.

Wasa krem peynirli

Wasa krem peynirli sandviç bar 24 gr.

4. Ülker mavi yeşil elma lifli kepekli bisküvi. Ülker’in Eti Form’a rakip olarak çıkardığı mavi yeşil serisinden elmalı bisküvinin bir paketi 165 kalori.  İçinde tatlandırıcı olarak sakızların tatlandırılmasında kullanılan sorbitol bulunmakta.

Mavi Yesil Elmalı

Mavi Yesil Elmalı

Burada da bahsettiğim bisküvilerin besin değerleri karşılaştırmasını bulabilirsiniz. Wasa’nın besin değerlerinin 24 gr.lık paket için için olduğunu belirtmek isterim. Bu yüzden diğer light bisküvilere göre değerleri daha düşük görünmekte. 45 gr.lık bir paket olsaydı diğer light bisküvilerle besin değerleri daha yakın bir seviyede olacaktı.

 

Light Bisküvi Benchmark

Light Bisküvi Karşılaştırması

Reklamlar