Protein Barlar ve Protein Tozları, fitness salonları ve spor merkezlerine giden kişilerin kullanmış olmasalar bile karşılaşmış oldukları destekleyici gıdaların başında gelmekte. Peki protein tozu ve protein bar arasında bir karar vereceksek hangisini tercih etmeliyiz ?

Lezzetli bir protein barı

Lezzetli bir protein barı

Cevap kütle kazanma hedefinize veya hedeflerinize göre değişir. Bu ürünleri kullanmadan önce ürünlerin neye yararlı olduğunu anlamak, doğru ürünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Enerji İhtiyacı

Protein Bar kalori açısından protein tozuna göre daha zengindir. Ortalama bir bar 250 – 300 kalori içerirken, bir ölçü protein tozu yaklaşık 130 kalori içermektedir. Kilo verme hedefiniz öne çıkıyorsa protein tozu, dozunu iyi ayarlamak şartıyla daha iyi bir tercih olabilir. Kas kütlesini artıma hedefi içinse, karbonhidrat desteğinin gerekliliğinden dolayı protein bar öne çıkar.

Protein Karşılaştırması

Protein barlar genelde bir ölçü toza göre daha çok protein içerir. 300 kalorilik bir protein bar 25 gr. kadar protein içerirken. Bir ölçü protein tozu yaklaşık 22 gr. protein içerir.

Karbonhidrat Karşılaştırması

Protein bar 25 – 35 gr. arası karbonhidrat içerirken, bir ölçü protein tozu bir kaç gram karbonhidrat içerir. Protein barın antrenman sonrası kullanımı, Karbonhidratların yenileme fonksiyonundan dolayı daha çok fayda sağlayacaktır.

Yağ Karşılaştırması

Protein tozu bir kaç gram yağ içerirken, protein bar 10 gr.dan fazla yağ içerebilir. Protein bar seçiminde doymuş yağ oranı az olanı tercih etmek kardiyovasküler sisteminizin sağlığı açısından daha faydalı olur.

Bu faktörlere ek olarak lezzet faktörü bence önemli. Tadını sevmediğiniz bir şeyi sürekli olarak tüketmeniz çok kolay olmaz. Bir süre sonra sıkılmaya başlarsınız. Protein desteği tercihiniz, protein bar veya protein tozu arasından yaparken umarım bu yazı yardımcınız olur.

Genelde soyunma odalarında çalışan personelin veya vitamin barlarda çalışan personelin müthiş bilgi dağarcığıyla hazırladığı bu protein tozundan yapılan shakeler “kas kütlesini artırma ” hedefi olan kişilerin tercih ettiği ürünlerin başında gelmekte. Yanlış kullanımlar faydadan ziyade zarar getirir. Bu yüzden toz tercihinizi yaparken bu işi gerçekten bilen bir kişinin danışmanlığında yapmanız kesinlikle önemlidir.

Reklamlar